Zdrowie

Suplementy diety

Suplementy diety

Suplementy diety to środki spożywcze, które uzupełniają i urozmaicają codzienną dietę. Stanowią cenne źródło  składników mineralnych i witamin z różnych grup – witaminy A, kompleksu witamin z grupy B, takich jak B1, B6, B12. Często występują one w połączeniu z innymi składnikami, jak niacyna, biotyna, witamina D suplement, kwas foliowy, witamina C, potas, chrom, selen, jod, miedź, fosfor czy krzem. W suplementach diety witaminy stanowią istotną cześć, ale nie jedyną. Zawierają one również aminokwasy, zioła, błonnik i kwasy tłuszczowe.

Suplementy diety czasami są mylnie określane jako leki. To środki spożywcze, które zaliczane są do kategorii produktów żywnościowych.  W kwestii dopuszczenia do obrotu suplementów diety witamin decyzję podejmuje Główny Inspektor Sanitarny. Suplementy mają na celu uzupełnienia niedoborów organizmu ludzkiego w składniki mineralne i witaminy. Wspomagają kurację, dostarczają organizmowi niezbędnych witamin i mikroelementów.

Korzystanie z suplementów diety powinno się skonsultować z lekarzem. Samodzielne aplikowanie suplementów, które nie jest poprzedzone badaniami, może nie przynieść oczekiwanych rezultatów.  Najzdrowsze są suplementy diety pochodzenia naturalnego. Im mniej w  nich związków chemicznych, tym lepiej. Spełniają one ważną rolę w okresie rekonwalescencji, np. powrotu do zdrowia po chorobach, operacjach, zabiegach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zażywać suplementy również w okresie przejściowych niedoborów, jakie mają miejsce np. na wiosnę czy w okresie zimowym. Mniejszy dostęp do świeżych warzyw i owoców, można suplementować zażywaniem np. witaminy C, kwasu foliowego czy biotyny.