Dom

Skoczek dla niemowlaka – zabawa dla dziecka, wytchnienie dla rodzica

Skoczek dla niemowlaka – zabawa dla dziecka, wytchnienie dla rodzica

Pierwsze lata życia dziecka nie bez powodu nazywa się kluczowymi, bazowymi dla jego rozwoju. To właśnie w tym czasie pociecha uczy się mówić, chodzić i poznaje otaczający je świat.  Zapewnienie warunków wspomagających rozwój jest nie lada wyczynem, przed którym stają rodzice. 

Skoczek dla niemowlaka – idealne połączenie zabawy i rozwoju 

Z pomocą przychodzą zabawki rozwojowe, które pozwalają dziecku uczyć się i rozwijać poprzez aktywną zabawę. Skoczek dla niemowlaka idealnie nadaje się do tego celu. Istnieje kilka rodzajów skoczków: 

  • Skoczek dla niemowlaka w formie huśtawki, 
  • skoczek bujak przypominający chodzik,
  • gumowy skoczek dla dzieci. 

Nie każdy skoczek przeznaczony jest dla wszystkich dzieci, niezależnie od ich wieku. Kluczowym jest zatem dopasowanie jego rodzaju do wieku dziecka, zaleca się by korzystać ze skoczków od momentu gdy dziecko potrafi siedzieć oraz stabilnie się trzymać . Rekomendowany skoczek dla niemowlaka to ten zbudowany na konstrukcji siedziska lub uprzęży. Pozwala to na bezpieczne umieszczenie malucha w skoczku i umożliwienie mu wesołej zabawy. Ponadto umożliwi to dziecku rozwijanie zdolności motorycznych poprzez aktywny ruch. Dodatkowym atutem jest chwila wytchnienia dla rodziców.  

Skoczek dla niemowlaka kontrowersje i zagrożenia 

Pomimo posiadania licznych zalet, wielu rodziców zwraca również uwagę na wady, a nawet zagrożenie jakie niesie ze sobą skoczek. Nienaturalna pozycja, w jakiej umieszcza się malucha w środku, oraz wysokość skoczka wymuszają nacisk na palce u stóp dziecka chcącego dotknąć podłogi, odbić się. Ponadto panuje również pogląd, iż skoczek dla niemowlaka powoduje nadwyrężenie kręgosłupa malucha, jego bioder oraz miednicy. Pomimo wielu kontrowersji skoczek dla niemowlaka może być zabawką bezpieczną, jeśli tylko rodzice zdecydują się na produkt z wymaganym atestem oraz taki, który spełnia wymagane normy.