Zdrowie

Charakterystyka witamin ADEK

Charakterystyka witamin ADEK

Witamina A

Witamina A jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wzroku, bierze udział w budowie i utrzymaniu tkanek łącznych oraz błon śluzowych. Pobudza też produkcję substancji ochronnych przed infekcjami. Witamina A jest silnym antyoksydantem – chroni komórki przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Działa przeciwnowotworowo i przeciwbakteryjnie. Ponadto reguluje gospodarkę wapnia, żelazo i fosforem oraz pomaga w utrzymaniu prawidłowej równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie. Witamina A jest rozpuszczalna w tłuszczach i dlatego nazywana jest witaminą lipidową lub trójglicerydową. Witamina A jest prekursorem witaminy E.

Witamina D

Witamina D jest niezbędna do prawidłowego wzrostu i utrzymania prawidłowej gęstości kości. Bierze udział w regulacji gospodarki wapniowo-fosforanowej oraz wpływa na przyswajanie wapnia i fosforu. Ponadto witamina D ma działanie antynowotworowe, immunomodulujące i przeciwbakteryjne.

Witamina E

Witamina E znana jest przede wszystkim ze swoich właściwości antyoksydacyjnych. Witamina E jest „witaminą młodości”, ponieważ opóźnia procesy starzenia się organizmu. Jest też witaminą o działaniu przeciwzapalnym i antynowotworowym. Ponadto witamina E wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, serca i naczyń krwionośnych.

Witamina K

Witamina K jest niezbędna do prawidłowego krzepnięcia krwi oraz wpływa na gęstość i jakość kości. Bierze również udział w metabolizmie białek i tłuszczów. Witamina K jest silnym antyoksydantem i działa przeciwbakteryjnie. Witamina K jest rozpuszczalna w tłuszczach i nazywana jest witaminą lipidową lub trójglicerydową.

Podsumowując, witaminy A, D, E i K są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Stosowanie ADEK suplement diety może przyczynić się do poprawy stanu zdrowia oraz pomóc w leczeniu i zapobieganiu wielu chorób.

One thought on “Charakterystyka witamin ADEK

 1. Нello all, guуs! I knоw, my mеѕsagе mау bе too ѕpесіfic,
  But my sіster fоund niсe mаn hеre and they mаrriеd, sо how abоut mе?! 🙂
  Ι am 24 уеarѕ оld, Κаrina, from Romаnia, I knоw Englіѕh аnd German lаnguageѕ alѕо
  And… I have speсific dіseаsе, named nуmphоmanіa. Ԝho knоw whаt iѕ thіs, cаn understаnd me (bettеr to saу іt immеdіately)
  Ah yеѕ, I cооk verу tаstу! and Ι love nоt оnlу соok ;))
  Im rеal gіrl, not рrostіtutе, аnd lооkіng for ѕerіous аnd hot rеlаtіonѕhіp…
  Αnуwау, you can fіnd my рrofile here: http://hootenmindgi.tk/user/84555/

  Reply

Post Comment