Zdrowie

Charakterystyka witamin ADEK

Charakterystyka witamin ADEK

Witamina A

Witamina A jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wzroku, bierze udział w budowie i utrzymaniu tkanek łącznych oraz błon śluzowych. Pobudza też produkcję substancji ochronnych przed infekcjami. Witamina A jest silnym antyoksydantem – chroni komórki przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Działa przeciwnowotworowo i przeciwbakteryjnie. Ponadto reguluje gospodarkę wapnia, żelazo i fosforem oraz pomaga w utrzymaniu prawidłowej równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie. Witamina A jest rozpuszczalna w tłuszczach i dlatego nazywana jest witaminą lipidową lub trójglicerydową. Witamina A jest prekursorem witaminy E.

Witamina D

Witamina D jest niezbędna do prawidłowego wzrostu i utrzymania prawidłowej gęstości kości. Bierze udział w regulacji gospodarki wapniowo-fosforanowej oraz wpływa na przyswajanie wapnia i fosforu. Ponadto witamina D ma działanie antynowotworowe, immunomodulujące i przeciwbakteryjne.

Witamina E

Witamina E znana jest przede wszystkim ze swoich właściwości antyoksydacyjnych. Witamina E jest „witaminą młodości”, ponieważ opóźnia procesy starzenia się organizmu. Jest też witaminą o działaniu przeciwzapalnym i antynowotworowym. Ponadto witamina E wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, serca i naczyń krwionośnych.

Witamina K

Witamina K jest niezbędna do prawidłowego krzepnięcia krwi oraz wpływa na gęstość i jakość kości. Bierze również udział w metabolizmie białek i tłuszczów. Witamina K jest silnym antyoksydantem i działa przeciwbakteryjnie. Witamina K jest rozpuszczalna w tłuszczach i nazywana jest witaminą lipidową lub trójglicerydową.

Podsumowując, witaminy A, D, E i K są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Stosowanie ADEK suplement diety może przyczynić się do poprawy stanu zdrowia oraz pomóc w leczeniu i zapobieganiu wielu chorób.