Dom

Tkaniny tapicerskie

Tkaniny tapicerskie

Tkaniny tapicerskie to materiały stosowane w przemyśle meblowym do obicia mebli. Istnieje wiele rodzajów tkanin tapicerskich, które różnią się między sobą strukturą, teksturą i kolorem. Wybierając tkaninę tapicerską należy zwrócić uwagę na jej przeznaczenie – do jakiego typu mebli będzie przeznaczona. Najpopularniejsze rodzaje tkanin tapicerskich to: wełna, bawełna, len, jedwab, skóra naturalna i syntetyczna.

Każdy rodzaj tkaniny tapicerskiej ma swoje wady i zalety. Wełna jest trwała i odporna na ścieranie, ale może się mechacić. Bawełna jest miękka i przyjemna w dotyku, ale nie jest tak trwała jak wełna. Len jest lekki i przewiewny, ale nie jest tak trwały jak inne tkaniny. Jedwab jest bardzo elegancki, ale bardzo drogi. Skóra naturalna i syntetyczna są bardzo trwałe, ale mogą być kosztowne.

Wybierając tkaninę tapicerską należy też zwrócić uwagę na jej kolor. Najpopularniejsze kolory to: beżowy, brązowy, czarny, granatowy, szary i biały. Tkaniny tapicerskie mogą być także wzorzyste lub gładkie.

Do obicia mebli używa się różnych akcesoriów tapicerskich. Najpopularniejsze to: guziki tapicerskie, lamówki, pasy i taśmy do obijania. Do przytwierdzania tkanin tapicerskich stosuje się klej tapicerski. Klej tapicerski jest bardzo trwały i odporny na ścieranie.

Akcesoria tapicerskie i klej tapicerski można kupić w sklepach meblowych lub hurtowniach tkanin. Tkaniny tapicerskie i akcesoria tapicerskie są też dostępne online.