Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń. Jednym z dylematów przed staje każda osoba chcącą wzbogacić swój warsztat o urządzenie z kategorii ciężkiej jest młot udarowy czy też wiertarka udarowa. Każde z tych urządzeń ma swoje plusy i minusy.
Różnice pomiędzy tego rodzaju urządzeniami
Mechanizm udarowy w przypadku wiertarek jest bardzo prosty, zbudowany jest na zasadzie dwóch zębatek powodujących ruch posuwisto-zwrotny wrzeciona. Siła takiego udaru jest niezbyt wielka, jednak charakteryzuje się sporą prędkością – nawet do 40000 uderzeń na minutę. W przypadku twardszych powierzchni tego rodzaju mechanizm nie będzie wystarczający, a dodatkowo wraz z upływem czasu zębatki zużywają się sprawiając, że udar staje się słabszy. Jeśli chodzi o młot udarowy to udar napędzany jest przez tłok napędzający w ruch tuleje. Siła takiego udaru jest o wiele większa jednak ze względu na mechanizm prędkość o wiele mniejsza. Największą wadą takich urządzeń jest konieczność zastosowania wierteł o konstrukcji SDS.
Technika wiercenia
Jeśli chodzi o młot udarowy to nie tylko istnieje konieczność zastosowania specjalnych wierteł (standardowe też można dzięki odpowiednim przejściówkom), ale także specjalnej techniki wiercenia. W przypadku klasycznych wierteł można wiercić tylko i wyłącznie bez udaru, natomiast jeśli chodzi o wiertła dostosowane do młotów udarowych to należy włożyć sporo siły, aby docisnąć je do podłoża.
W większości przypadków w domowych warsztatach wystarczającym sprzętem będzie zwykła, porządna wiertarka udarowa. Młot udarowy wypożyczalnia to rozwiązanie raczej do bardziej profesjonalnych zastosowań.